ANOIXTH ΠΑΡΑΤΑΞΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Secretary
Πρώτη Γραμμή
Πρώτη Γραμμή
Secretary


Αριθμός μηνυμάτων : 66
Ηλικία : 37
Localisation : Θεσσαλονίκη
Registration date : 27/05/2007

Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι   Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι EmptyΔευ Μάης 28, 2007 3:40 am

Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα έργα στην ιστορία της λογοτεχνίας από έναν εκ των μεγαλύτερων λογοτεχνών που γέννησε η ανθρωπότητα. Εγώ προσωπικά, όταν πήρα να το διαβάσω δεν ήμουν σε θέση να διανοηθώ ούτε το ένα χιλιοστό από όσα καταφέρνει να φτιάξει με τους στίχους του αυτός ο καλλιτέχνης της πένας.

Σημαντικό στοιχείο είναι να γνωρίζει κανείς δυο λόγια για το Δάντη, ο οποίος πέρα από δυσθεώρητης αξίας λογοτέχνης υπήρξε και ένας από τους σημαντικότερους πνευματικούς ανθρώπους της εποχής του και της κοινωνίας του (Φλωρεντία 13ος αι.) με μια ζωή που σημαδεύτηκε από τα πολιτικά φρονίματα που δεν ταίριαζαν τόσο στη μεσαιωνική σύψη παρά ήταν τέτοια που μόνο βήματα προς τα μπρος (αυτά που λένε κάποιοι επικύνδυνα) μπορούν να δείξουν.

Ο ποιητής λοιπόν, στο έργο του το οποίο χωρίζεται σε τρία μέρη (Κόλαση-Καθαρτήρι-Παράδεισος) δίνει μέσα από μια διαδρομή στη γνωστή από τη θεολογία πορεία της μεταθανάτιας ζωής, μια πλειάδα βιογραφικών και ηθογραφικών στοιχείων μεταφέροντας πέρα από τα εσωτερικά του καμώματα και τις συνθήκες που επικρατούσαν εκείνη την εποχή σε μια Φλωρεντία που έκανε τα πρώτα δειλά βήματα να ξεφύγει από το μεσαιωνικό σκοτάδι. Χρησιμοποιώντας αλληγορικά χαρακτήρες που στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν αλλά συμβολίζουν πραγματικά υπαρκτά πρόσωπα, καταφέρνει αυτό το μαγικό μπέρδεμα με το ψέυτικο και το αληθινό που δίνει τη μεγαλύτερη σημασία σην ύπαρξη της λογοτεχνίας και της ποίησης ειδικότερα. Μαζί με το γεγονός ότι κατέχει μια συναρπαστική εικονοπλαστική ικανότητα τα προηγούμενα δίνουν σε ολόκληρο το έργο μια δόση ψυχαγωγίας μα και πολλές αφορμές για μελέτη του λίγο πιο σε βάθος, σ' αυτά που λέει μεν ξεκάθαρα αλλά θέλει το διαφορετικό μάτι για να μην παραμείνουν κρυμμένα.

Ίσως περισσότερα λόγια (από τα λίγα όυτως ή άλλως για ένα τέτοιο έργο) να περιττεύουν, ίσως είναι μικρά και ασήμαντα μπροστά στο ότι έχει να βρει κανείς φυλλομετρώντας τις σελίδες του.

Αυτό που θα προτίνω εγώ είναι απλά αν ενδιαφέρεται κάποιος, να το αγοράσει από τις εκδόσεις Καζαντζάκη, που βρίσκονται σε ένα βιβλίο και τα τρία μέρη ενώ υπάρχουν οι πολίτιμες πληροφορίες και ο πρόλογος του μεγάλου μας λογοτέχνη Ν.Καζαντζάκη, ο οποίος καταφέρνει μ' αυτά να βάλει τον αναγνώστη από την αρχή στο ζουμί της ιστορίας, στην ουσία του έργου.

Ένα ακόμα μνημείο για την ανθρωπότητα έχουμε δικαίωμα να το δούμε όλοι, το συνιστώ ανεπιφύλακτα... Καλή ανάγνωση!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.laokratia.blogspot.com
blackblock
Συνάδελφος
Συνάδελφος
blackblock


Αριθμός μηνυμάτων : 1
Registration date : 07/09/2007

Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι   Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι EmptyΠαρ Σεπ 07, 2007 7:37 pm

Όντως το βιβλίο είναι ένα αριστούργημα του Ιταλού ποιητή και τις κλασσικής λογοτεχνίας. Το πείρα φέτος το καλοκαίρι και είμαι ακόμα στο A' μέρος (Κόλαση).
Δυσκολεύομαι να το διαβάσω λόγω ηλικίας, αλλα είναι καταπληκτικό βιβλίο. Το έψαχνα κι εγώ να το αγοράσω στις εκδόσεις Καζαντζάκη αλλα λόγω πιέσεις χρόνου το πείρα στις εκδόσεις Σ.Ι. Ζαχαρόπουλος.


Σας το προτείνω ανεπιφύλαχτα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θεία Κωμωδία - Δάντης Αλιγγέρι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ANOIXTH ΠΑΡΑΤΑΞΗ :: Ελεύθερος χρόνος :: Βιβλία-
Μετάβαση σε: