ANOIXTH ΠΑΡΑΤΑΞΗ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΦόρουμ  ΑναζήτησηΑναζήτηση  Latest imagesLatest images  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

 

 Οι Βιομήχανοι νοιάζονται για το Περιβάλλον!!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Secretary
Πρώτη Γραμμή
Πρώτη Γραμμή
Secretary


Αριθμός μηνυμάτων : 66
Ηλικία : 37
Localisation : Θεσσαλονίκη
Registration date : 27/05/2007

Οι Βιομήχανοι νοιάζονται για το Περιβάλλον!!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Οι Βιομήχανοι νοιάζονται για το Περιβάλλον!!!   Οι Βιομήχανοι νοιάζονται για το Περιβάλλον!!! EmptyΠαρ Ιουν 08, 2007 12:48 am

Ακούσατε, ακούσατε!!!

Τελικά ψάχνοντας κανείς μπορεί να βρει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα. Το τελευταίο που βρήκα ήταν μια εκδήλωση κάτι Μη Κυβερνητικών Οργανώσεων (Σύλλογος Νέων για τα Ηνωμένα Έθνη -?- κλπ) για την Ενέργεια και το Περιβάλλον.

Ήταν λοιπόν μια εκδήλωση με τίτλο "ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ - Πολιτικές και πραγματικότητα" που διοργανωνόταν, που αλλού; Στο Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης!!! Η εκδήλωση γινόταν με αφορμή τα 50χρονα της Ε.Ε.

Κάθισα και σκέφτηκα λοιπόν. Ποιος είναι αυτός που ρυπαίνει το περιβάλλον. Μήπως είμαι εγώ; Όχι... Μήπως είναι ο φίλος μου ο Εδιμόνδος; Μπα, όχι... Μήπως είναι η μαμά μου, ο μπαμπάς μου, ο αδελφός μου, ο παππούς μου, η γιαγιά μου κλπ; Δε νομίζω...

Δεν έβγαζα άκρη, ώσπου σκέφτηκα τη φυσική καταστροφή που προκαλούν οι βαριές βιομηχανίες, τα ανθυγιεινά και αντιοικολογικά προϊόντα που παράγουν (φτηνές κατασκευές για μεγαλύτερο κέρδος), η ανεξέλεγχτη καταστροφή που προκαλούν στον πλανήτη μας...

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ, ΝΑΙ, οι βιομήχανοι είναι αυτοί που καταστρέφουν το περιβάλλον!!!

Όμως δε μου έφτανε αυτό... Γιατί να μπορούν να το κάνουν αυτό; Γιατί για να κερδίζουν περισσότερα καταστρέφουν κάτι τόσο πολύτιμο, κάτι που ανήκει σε όλους;

Τελικά κατάλαβα ότι το κράτος δεν πρέπει να επιτρέπει κάτι τέτοιο; Όμως τι κάνει το κράτος;

Έψαξα και βρήκα πως στα κράτη της ΕΕ οι βιομηχανίες πληρώνουν πρόστιμο για τη ρύπανση που προκαλούν. Ωραίο αυτό, όμως αυτοί έχουν πολλά χρήματα και μπορούν πληρώνοντας τα πρόστιμα να συνεχίζουν να ρυπαίνουν... Τελικά μήπως αγοράζουν το δικαίωμα να ρυπαίνουν;

Αυτή η θεώρηση με έκανε να αλλάξω την προηγούμενη προβληματική μου. Προσέχοντας την πολιτική της ΕΕ σε ένα σορό τομείς (Παιδεία, Υγεία, Εργασία, Ασφάλιση, Πολιτισμός και πολλά άλλα) σταμάτησα να αναρωτιέμαι τι κάνει το κράτος αλλά τελικά με ένοιαζε να μάθω: "Ποιος είναι το κράτος;"

Κατέληξα ότι κράτος, είναι οι ίδοι οι βιομήχανοι, αυτοί με τα μεγάλα κέρδη, αφού κάθε νόμος υπάρχει για να γίνονται αυτά μεγαλύτερα... Τώρα κατάλαβα γιατί είχε την αιγίδα της Νομαρχίας Θεσσαλονίκης η συγκεκριμένη εκδήλωση...

Μα καλά ως εδώ, αλλά αν πραγματικά αυτοί είναι που φταίνε, γιατί να κάνουν τέτοιες εκδηλώσεις;

Μετά από προβληματισμό κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αν δεν έφτιαχναν και ένα καλό προφίλ, ένα προφίλ "πράσινο-οικολογικό" και τα ρέστα, όλοι εμείς που ζούμε σε έναν μολυσμένο και διαρκώς μολυνώμενο πλανήτη θα στρεφόμασταν εναντίον τους. Εγώ πιστεύω ότι θα τους παίρναμε με τις πέτρες!

Να γιατί κάνουν τελικά και οι Βιομήχανοι τέτοιες εκδηλώσεις, φτιάχνουν και κάτι ΜΚΟ για να νομίζει ο κόσμος ότι προσπαθεί να φτιάξει τον πλανήτη αλλά χρηματοδότες του είναι οι ίδιοι που τον καταστρέφουν.

Τελειώνοντας με όλες τις απορίες μου σκέφτηκα απλά έναν ωραίο τίτλο που θα έδινα εγώ σ' εκείνη την εκδήλωση, μου θυμίζει λίγο τίτλο ταινίας αλλά εγώ έτσι θα την έλεγα:
"Σε σκοτώνω και μετά ρίχνω λουλούδια στο μνήμα σου"

Τα κροκοδείλια δάκρυα δεν κρύβουν το ένοχο πρόσωπό τους!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.laokratia.blogspot.com
 
Οι Βιομήχανοι νοιάζονται για το Περιβάλλον!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ANOIXTH ΠΑΡΑΤΑΞΗ :: Πολιτικές θέσεις και προτάσεις :: Κοινωνία και Πολιτική-
Μετάβαση σε: